راهنمای تشخیص قاشق چنگال اصل و باکیفیت

راهنمای تشخیص قاشق چنگال اصل و باکیفیت

خرید برخی از لوازم آشپزخانه ضروری می‌باشد و جز امکانات اولیه زندگی هستند. سرویس قاشق و چنگال یکی کالاهایی است که تا مدت‌ها قابلیت استفاده دارد و قیمت بالایی را نیز در بر می‌گیرد، بنابراین هنگام خرید باید کاملا دقت کنید. به دلیل اینکه انواع مختلفی از قاشق و چنگال با برندهای مختلف در بازار وجود دارند، قصد داریم شما را با نحوه تشخیص سرویس قاشق چنگال اصل از تقلبی  آشنا کنیم.

تاریخچه قاشق و چنگال

جالب است بدانید که در زمان‌های قدیم، پادشاهان و روسای قبیله‌ها تنها افرادی بودند که حق استفاده از قاشق و چنگال را داشتند و افراد عادی نباید از قاشق و چنگال استفاده می‌کردند. در آن زمان قاشق و چنگال‌ها را برای افراد بزرگی مانند پادشاهان از طلا و نقره می‌ساختند که جلوه و درخشندگی بالایی داشته باشند. با گذشت رفته رفته، مردم عادی نیز توانستند از قاشق و چنگال استفاده کنند و با وقتی که استفاده از این وسیله همه‌گیر و عادی شد دیگر آن‎ها را از طلا و نقره نساختند بلکه برای ساخت آن‌ها از استیل یا فولاد ضد زنگ استفاده کردند.

 

تاریخچه قاشق و چنگال

راهنمای تشخیص قاشق و چنگال اصل از تقلبی

جنس مورد استفاده برای ساخت قاشق و چنگال‌ها، فولاد ضد زنگ و یا استیل می‌باشد، این جنس مقاومت خوبی دارد و در مقابل خوردگی و درجه حرارت بالا به خوبی عمل می‌کند. درواقع فولاد ضد زنگ ده درصد کروم و مقدار بسیار کمی نیکل دارد، باید گفت که هر چه مقدار کروم بالاتر باشد مقاومت استیل نیز بالاتر می‌رود. این مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی و ایجاد لکه  موثر عمل می‌کند و وجود نیکل نیز بیشتر برای روشن‌تر شدن فلز می‌باشد. مدل قاشق و چنگال‌های جعلی از یک قطعه فلز تشکیل شده‌اند که در دمای بالا به آسانی گرم می‌شوند و با دست تغییر شکل پیدا می‌کنند .

1 – توجه به میزان درخشندگی

قاشق و چنگال‌هایی که اصل هستند و کیفیت بالایی دارند، درخشندگی و براقیت بالایی نیز دارند اما برخی از قاشق و چنگال‌هایی که براق هستند تا حدودی به صورت مات می‌باشند و آن براقیت و شفافیت استیل اصل را ندارند. یکی از اصلی‌ترین راه‌های تشخیص قاشق چنگال اصل توجه کردن به میزان درخشندگی و شفافیت آن است.

2 – استفاده از آهنربا در تشخیص قاشق و چنگال اصل

فولاد ضد زنگ و یا همان استیل به راحتی به آهنربا جذب نمی‌شود، برای تشخیص اصل بودن در حین خرید می‌توانید یک آهنربای کوچک همراه خود داشته باشید و سرویس قاشق و چنگالی که می‌خواهید خریداری کنید را با استفاده از آن  تست کنید.

3 – توجه به اعداد درج شده روی قاشق و چنگال‌ها

یکی از روش‌ها برای تشخیص قاشق و چنگال خوب توجه به اعدادی است که روی تک تک قاشق و چنگال‌ها درج شده است. به طور معمول روی قاشق و چنگال‌ها اعداد 18/10، 18/8 و 18/0 درج می‌شود که از بین این اعداد، بالاترین کیفیت استیل مربوط به عدد  18/10 است. از ویژگی‌های این استیل می‌توان ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا در برابر خط و خراش، سیاهی قاشق و چنگال‌ها را نام برد. عدد 18/0 نشان دهنده پایین‌ترین کیفیت می‌باشد، یعنی احتمال خوردگی آن بالاتر خواهد بود و علت آن هم نبود نیکل است.

4 – بررسی وزن قاشق و چنگال

نکته دیگری که در هنگام بررسی کیفیت قاشق چنگال اصل و خوب باید توجه کرد، وزن محصول یعنی سبکی و سنگینی آن است. قاشق و چنگالی که دارای کیفیت بالاتری است معمولا وزن کمتری دارد و سبک‌تر است. اگر دو عدد قاشق با ضخامت یکسان را در دست بگیرید اما یکی از آن‌ها سبک‌تر باشد، نشان دهنده این است که برای ساخت آن از فلز استیل استفاده شده است زیرا فلز‌های جعلی وزن و چگالی بیشتری دارند. این مورد نیز یکی از راه‌های تشخیص قاشق چنگال اصل در بازار است.

نکته‌ای که در اینجا باید دقت شود این است که  اگر هر دو سرویس مطمعنا از جنس استیل و یا فولاد ضد زنگ باشند، پیشنهاد ما در این شرایط سرویس سنگین‌تر است زیرا نسبت به استیل نازک‌تر، مقاومت بالاتری دارد و البته قیمت آن نیز گران‌تر است زیرا دارای مقاومت بالاتری در برابر خمیدگی و آسیب‌پذیری می‌باشد.

بررسی وزن قاشق و چنگال

برای تشخیص قاشق و چنگال خوب به موارد زیر دقت کنید:

  1. قاشق و چنگال خوب دارای بسته‌بندی شیک و مناسبی است.
  2. قاشق و چنگال خوب به سرعت خش نمی‌افتد.
  3. قاشق و چنگال خوب بعد از اینکه چند بار از آن استفاده شد، رنگ اصلی خود را از دست نمی‌دهد.
  4. قاشق و چنگال خوب تمام اقلامی که به آن‌ها نیاز داریم را دارا می‌باشد.
  5. قاشق و چنگال خوب پس از چند بار استفاده و شست و شو کدر و مات نمی‌شود و براق بودن خود را حفظ می‌کند.
  6. قاشق و چنگال خوب دارای طراحی زیبا و دلنشینی می‌باشد.

قاشق و چنگال مات یا براق؟

اینکه بخواهید از بین  قاشق و چنگال مات یا براق یکی را انتخاب کنید به سلیقه خودتان بستگی دارد. هر کدام از این دو مدل قاشق و چنگال دارای ویژگی‌های خاص خود هستند که آن‌ها را بیان می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانید تصمیم بگیرید.

ویژگی قاشق و چنگال مات

قاشق و چنگال‌های مات در مقابل خط و خش مقاومت بیشتری دارند و اگر خط و خش روی آن‌ها بیفتد زیاد به چشم نمی‌آید. قاشق و چنگال مات به گونهای است که دارای قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی هستند بدون اینکه به آن‌ها آسیبی برسد. علاوه بر این یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این نوع قاشق و چنگال‌ها این است که لکه‌ها بر روی آن‌ها کمتر دیده می‌شوند.

ویژگی قاشق و چنگال مات

ویژگی قاشق و چنگال براق

به دلیل اینکه قاشق و چنگال‌های براق دارای درخشش و انعکاس نور هستند بسیار زیبا و جلوه گر می‌باشند و به دلیل همین براق بودن و درخشش است  که بسیاری از افراد این نوع قاشق و چنگال را انتخاب می‌کنند. برای نگهداری از قاشق و چنگال‌های براق باید نکاتی را در نظر داشته باشید، برای مثال باید قاشق و چنگال‌های براق را بعد از شستشو به سرعت خشک کنید زیرا اگر قطرات آب خود به خود روی آن‌ها خشک شوند بر روی آن‌ها لکه ایجاد می‌شوند و جلوه زیبایی ندارند. همچنین باید توجه کنید که این نوع قاشق و چنگال‌ها به راحتی دچار خط و خش می‌شوند به همین دلیل است که قاشق و چنگال براق نسبت به قاشق و چنگال‌های مات مراقبت بیشتری لازم دارند.

اگر قصد خرید سرویس قاشق چنگالی را دارید که از کیفیت و اصالت آن خاطر جمع باشید، می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی ساینه برای خرید آن اقدام کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن محصولات خریداری شده به دستتان برسد.

دیدگاه‌ها 0

*
*