راهنمای خرید قاشق و چنگال

راهنمای خرید قاشق و چنگال

در این نوشته سعی داریم نکاتی را ذکر کنیم تا به شما برای خرید سرویس قاشق و چنگال کمک کنیم. همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین لوازم آشپزخانه سرویس قاشق و چنگال است. از آنجا که سرویس قاشق و چنگال جزو کالاهایی است که برای مدت‌ زیادی می‌توان از آن استفاده کرد و قیمت بالایی هم دارد، هنگام خرید سرویس قاشق و چنگال باید کاملا دقت کنید. اما چرا باید سرویس بخرید؟ خوب خرید سرویس این مزیت را به همراه  دارد که در تعداد بالای مهمان تمامی قاشق و چنگال‌ها یک دست هستند و کلیه احتیاجات پذیرایی را برآورده می‌کند. حال برای خرید سرویس قاشق و چنگال موارد زیر را که در ادامه بیان می‌کنیم را مد نظر قرار دهید.

قاشق و چنگال

طرح

طرح انتخابی برای سرویس قاشق و چنگال سلیقه‌ای است و ما نمی‌توانیم پیشنهاد خاصی در این زمینه داشته باشیم. در این مورد تنها می‌توان گفت که طرح‌های با جزئیات زیاد و خطوط منحنی یا گلدار یادآور طرح‌های سنتی هستند و طرح‌هایی یا خطوط صاف و مستقیم امروزی‌تر می‌باشند.

جنس

در گذشته بیشتر قاشق و چنگال‌ها از فلزاتی مثل نقره ساخته می‌شدند. اما امروزه قیمت نقره بسیار بالا رفته است، به ‌همین‌ دلیل است که مواد دیگری برای تولید قاشق و چنگال استفاده می‌شود. قاشق و چنگال‌های امروزی معمولا از فلزاتی مانند استیل (فولاد) ضد زنگ، تیتانیوم و ترکیب آن‌ها با نیکل، کروم ساخته می‌شوند که البته در آن‌ها ممکن است از دسته‌های چوبی، سرامیک و نظایر آن‌ها هم استفاده شود. قاشق و چنگال‌های استیل هم به رنگ طبیعی استیل و هم با رنگ طلایی وجود دارند.

کیفیت و وزن

به‌ طور کلی قاشق و چنگال هر چه قرص‌تر و محکم‌تر باشد، بادوام‌تر می‌باشد. با این ‌حال تخمین کیفیت این وسیله‌ها با چشم و لمس‌کردن به همین راحتی‌ها هم نیست. برای اطمینان از کیفیت قاشق و چنگال‌ها، می‌توان از ارقامی که روی بدنه یا بسته‌بندی آن‌ها درج شده‌ است کمک گرفت.

استیلی که بر روی آن‌ ارقام ۱۰٫۱۸ درج شده است، دارای عالی‌ترین کیفیت هستند. این ارقام نشان می‌دهند که برای ساخت آلیاژی که در این قاشق و چنگال استفاده شده است ۱۸ درصد کروم و ۱۰ درصد نیکل به‌کار رفته است. کروم باعث می‌شود که استیل در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم باشد، همچنین نیکل موجود در آن این خاصیت ضدزنگ بودن تقویت می‌کند. علاوه ‌بر این نیکل باعث درخشندگی و جلای بیشتر در فلز می‌گردد. کیفیت استیلی  که برای ساخت قاشق و چنگال‌ استفاده می‌شود با توجه به نسبت کروم به نیکل تعیین می‌گردد. در بازار علاوه بر کیفیت ۱۰٫۱۸، کیفیت‌های ۸٫۱۸  نیز وجود دارد. پایین‌ترین کیفیت مربوط به عدد ۰٫۱۸ ۱۸ است که احتمال خوردگی در آن به‌دلیل نبود نیکل که نقش تقویت‌کننده را دارد کمی بالاتر از دو ترکیب دیگر است.

یک ترفند: برای اطمینان از جنس فلز می‌توانید با خود آهن‌ربا داشته باشید! اگر استیل ضد زنگ نیکل داشته باشد به آهن‌ربا جذب نمی‌گردد اما اگر آهن‌ربا جذب آن شود، باید بگوییم که این سرویسی، چندان مرغوب نیست.

برخی قاشق و چنگال‌ها از نظر وزن سنگین‌تر از انواع دیگر هستند. معمولا قاشق و چنگال‌های سنگین‌تر طرفداران بیشتری دارند، اما انواع سبک‌تر سرویس قاشق چنگال نیز طرفداران خاصی دارند. قاشق و چنگال‌هایی که به شکل خیلی نازکی ساخته می‌شوند و  ارزان‌ قیمت هستند به آسانی خم شده و حتی ممکن است بشکنند. هنگام خرید سرویس قاشق و چنگال باید به این نکته نیز توجه کنید.

نکته: اگر قصد دارید که برای شستشوی قاشق و چنگال‌ها ماشین ظرفشویی استفاده کنید، بهتر است که نوع ضدخش آن را خریداری نمایید. قاشق و چنگال‌های معمولی و یا آن‌هایی که دسته چوبی دارند، برای شستن با ماشین ظرفشویی مناسب نیستند زیرا بخش فلزی قاشق و چنگال‌های معمولی ضدخش نیستند و این باعث می‌شود که به راحتی خش بر‌دارد. آن‌ دسته هم که دارای دسته‌ چوبی هستند، دسته‌هایشان بعد از مدتی که در معرض پودر ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرند خشک شده و دچار ترک می‌شوند.

 

کیفیت و وزن قاشق و چنگال

تعداد قطعات موجود در سرویس

در هنگام خرید سرویس باید به تعداد قطعات موجود در سرویس توجه کنید. البته اکثر سرویس‌ها، تعداد بیشتر از سی چهل مهمان را پوشش می‌دهند. برای سرو غذا در تعداد زیاد مهمان‌ها از ملزومات دیگری استفاده می‌شود. بنابراین برای انتخاب تعداد قطعات، باید بیشترین تعداد مهمان‌هایی که اغلب ممکن است داشته باشید را در نظر بگیرید. بر این اساس می‌توانید سرویس‌های ۶ نفره به بالا مانند ۱۲، ۱۸ و ۲۴ نفره را خریداری نمایید.

برای حساب‌کردن تعداد قطعات سرویس‌ها از کلمه «پارچه» استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، یک سرویس ۲۰ پارچه معمولا برای ۴ نفر و سرویس ۴۵ پارچه برای ۸ نفر کاربرد دارد.

 

      تعداد قطعات                برای چند نفر مناسب است      
۵ پارچه ۱ نفر
۲۰ پارچه ۴ نفر
۴۵ پارچه ۸ نفر
۶۲ پارچه ۱۲ نفر

اجزای اصلی سرویس قاشق و چنگال

هر سرویس قاشق و چنگال دارای یک سری قطعات اصلی است، با این وجود ممکن است بعضی از مدل‌ها همه موارد مورد نیاز را نداشته باشند. از طرف دیگر در سرویس قطعاتی مانند قاشق شکلات خوری، چنگال مخصوص دسر و قطعات فانتزی دیگری وجود دارد که شاید هرگز به کار برده نشوند؛ زیرا به راحتی با چنگال و قاشق‌های دیگر قابل جایگزینی هستند. برای قطعات اضافی نمی‌توان کاری کرد؛ اما اگر قطعه‌ای مد نظرتان است که در سرویس انتخابی شما وجود ندارد، بهتر است آن را همان موقع به صورت جداگانه بخرید، چون ممکن است بعدها دیگر مدل آن را پیدا نکنید.

اجزای اصلی سرویس قاشق و چنگال

اجزای اصلی سرویس‌های قاشق و چنگال مطابق جدول‌های ‌زیر هستند:

قاشق

نوع قاشق اندازه    تعداد  
قاشق غذاخوری معمولا از بقیه قاشق‌ها بزرگ‌تر است یک دست
قاشق سوپ‌خوری کمی از قاشق غذاخوری کوچک‌تر و گودتر است یک دست
قاشق شربت‌خوری      باریک و بلند است و برای هم‌زدن شربت به کار می‌رود یک دست
      قاشق چای‌خوری یا قهوه‌خوری کوتاه‌ترین و کوچک‌ترین قاشق سرویس هستند یک دست

 

چنگال

نوع چنگال اندازه تعداد
چنگال غذاخوری معمولا از بقیه چنگال‌ها بزرگ‌تر و شاخه‌های آن کشیده‌تر است یک دست
چنگال سالاد کمی از چنگال غذاخوری کوچک‌تر است یک دست
چنگال دسر تقریبا به طول چنگال سالاد است با این تفاوت که کمی نازک‌تر است یک دست
چنگال مخصوص سرو ماهی به طول یک چنگال غذاخوری است اما معمولا نازک‌تر است یک دست

کارد

نوع کارداندازه تعدادکارد غذاخوریمعمولا از بقیه کاردها بزرگ‌تر است و نوک آن حالت منحنی داردیک دستکارد مخصوص برش کرده و پنیراز کارد غذاخوری کوچک‌تر است و نوک آن منحنی استیک دستکارد مخصوص سرو ماهیبه اندازه کارد غذاخوری است. اما نوک این کارد شکل خاصی دارد که برای جداکردن پوست ماهی در خوراک‌هایی که ماهی با پوست و استخوان سرو می‌شود مناسب است.یک دستکارد استیکبه اندازه یک کارد غذاخوری است اما دارای دو بخش تیز در قسمت تیغه است: تیغه دندانه دار (اره‌مانند) و تیغه معمولییک دست

ابزار سرو غذا

نام اندازه تعداد
ملاقه برای سوپ و خورشت بزرگ و بلند و گود است به مدل سرویس بستگی دارد، اما معمولا یک یا دو عدد است
قاشق بزرگ برای کشیدن غذا بزرگ و کشیده هستند اما گودی آنها کمتر از ملاقه است به مدل سرویس بستگی دارد، اما معمولا یک یا دو عدد است
کفگیر برای برنج بزرگ و مسطح است به مدل سرویس بستگی دارد، اما معمولا یک یا دو عدد است
چنگال بزرگ برای کشیدن غذا به اندازه قاشق مخصوص کشیدن غذا بزرگ است به مدل سرویس بستگی دارد، اما معمولا یک یا دو عدد است

نوع جعبه سرویس قاشق و چنگال

سرویس قاشق و چنگال معمولا به دو صورت در بازار وجود دارد:

  • نوع چمدانی یا سامسونتی با روکش جیر، چرم و نظایر آن؛
  • نوع کنسول قاشق و چنگال که شبیه میز است و پایه دارد.

فرق این دو مدل، این است که استفاده از نوع کنسولی سرویس قاشق و چنگال راحت‌تر است، چون در یک مکان ثابت قرار گرفته و مجبور به جابه‌جایی آن نخواهید بود، اما سرویس کنسولی جای بیشتری را اشغال می‌کند و برای قرار دادن آن در منزل باید فضای کافی را در اختیار داشته باشید.

قیمت سرویس قاشق و چنگال

برای خرید سرویس‌های قاشق و چنگال با توجه به نوع برند، کیفیت، تعداد قطعات و نیز سامسونتی یا کنسولی بودن آن، با قیمت‌های مختلفی مواجه می‌شوید. بنابراین باید بودجه‌ خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن به خرید سرویس قاشق و چنگال بپردازید .

اگر قصد خرید سرویس قاشق چنگالی را دارید که از کیفیت و اصالت آن خاطر جمع باشید، می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی ساینه برای خرید آن اقدام کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن محصولات خریداری شده به دستتان برسد.

دیدگاه‌ها 0

*
*